Photo by Jerry Wang on Unsplash.com

Millet can derdinde, bu da şeyinin derdinde!

İbrahim Sirkeci

Londra, 28 Mart 2020

Köşe yazarları olarak, bir meselesi olan çok sayıda insandan ve örgütten sesini duyurmak amaçlı veya bilgilendirme amaçlı elektronik mektuplar alıyoruz. Bunlar arasında hatırı sayılır sayıda “insan olmayan” varlıklardan elektronik mektuplar oluyor maalesef. Bugün de böyle bir mektup geldi. Kendini Diyarbakır Aile Meclisi Başkanı diye tanıtan zatın birisi dünya koronavirüs’ten kırılırken, doktorlar, hemşireler canlarını siper edip gece gündüz çalışırken fırsat bu fırsat demiş kalemine sarılmış.

Derdi cezaevleri boşaltılırken bu fırsatta çocuk tecavüzünden hapse girmiş insanlığın yüzkarası yaratıkların da salınıvermesi!

Çocuk gelin? tecavüz?

Neymiş efendim yakından tanıdığı bir dostu 16 yaşında bir kız çocuğuyla evlenmiş de pırıl pırıl çocukları varmış! Kafaya bak! Ortaya karışık kusmuş hislerini de: Çalışan kadına da karşıymış; çalışan kadın bu kadar çocuk yapabilir miymiş! Bir sürü feodal ve sapık fantazi var “adamda”.

Bir sürü inci gibi önerisi de var. “Kızım mesleğini kazansın sonra evlensin” diyenleri de çok görmüşmüş!

İstanbul sözleşmesi de dokunmuş arkadaşın diyetine. Belli ki kendine güvenen ve dik durabilen bütün kadınlar bu zatın bünyesinde rahatsızlık yaratıyor.

Orada da durmuyor, yasaya lehte oy veren milletvekillerini de tehdit ediyor. Bu arada destek vermiş olan vekillerin hepsini tebrik ediyorum.

Kendisine ve aynı fikirde olanlara tavsiyemiz eşleriyle ve varsa kızlarıyla dürüstlük ve saygı sözleşmesi yapsınlar ondan sonra da oturup samimi bir şekilde konuşsunlar.

Bir kaç yıl önce istatistiklere baktığımızda Türkiye’deki evli kadınların yüzde 30’dan fazlasının 18 yaş altındayken evlenmiş olduğunu görmüştük. Bu milyonlarca ‘devlet güvencesinde’ tecavüz demek.

Bunu meşrulaştırıp, “karşılıklı rıza” kisvesi altında temcit pilavı gibi milletin önüne de sürmesinler.

İbretlik mektubu burada sizinle paylaşıyorum. Bu zatın iş yaşamını kastederek kullandığı “şeytani ortam” kendisi gibi çirkin fikirlerle yatıp kalkan ve onları icra etmeye çalışan şeytan kalabalığından başkası değil.

Bi bitmediniz!

Bırakın kadınlar da eşit insanlar olarak istediği gibi yaşayabilsin.

By Ibrahim Sirkeci

Ibrahim Sirkeci is Professor at Regent's University London and writes a weekly column for BirGun daily newspaper.

Instagram
LinkedIn
LinkedIn
Share
YouTube
YouTube
RSS
Follow by Email
%d bloggers like this: