Jeremy Corbyn’i İngiliz İşçi Partisi liderliği için destekleyen Sadık Khan Cuma günü parti içi yarışı kazanarak resmen partinin Londra Belediye Başkanı adayı oldu. Corbyn hem muhafazakarlardan hem de İşçi Partisi içinden ciddi eleştirildi ve çoğu zaman kirli bir dille de karşılaştı. Peki bu sakin adamı bu kadar tartıştıran nedir? Aynı zamanda partiye yüzbinlerce yeni üye kazandıracak kadar heyecanlandıran nedir?
Tedirginlik yaratan Corbyn’in radikal bir şekilde taban demokrasisini savunuyor olması. Bu da parti içindeki güç dengelerini değiştirecek değişiklikler getirecek. Geçenlerde Kuzey Londra’da bir toplantısına katılıp dinledim ve tanıştığım Corbyn hiç öyle radikal şeyler söyelmiyor. Basit bir biçimde herşeyi tabanımıza danışacağız ona göre kararlaştıracağız diyor. İnsanlara umut ve heyecan veren de bu diye düşünüyorum.
Jeremy Corbyn 65 yaşında ve İşçi Partisi’nin en uzun süredir aralıksız milletvekilliğini yapan tek kişi. 1983’ten bu yana Londra Kuzey İslington bölgesinde seçimleri kazanıyor. Liderlik yarışında Corbyn’e saldıranların hiç duymak istemediği şey de bu. Çünkü onların bozuk plak gibi tekrarladıkları Corbyn lider olursa İşçi Partisi asla iktidar olamaz. Çünkü o “çok solcu”. Bunu söyleyenlere baktığınızda iki seçim kaybetmişler, hükümet olamamışlar ve daha komiği Corbyn’e karşı parti içi bir seçimi dahi kazanmaktan acizler.
Corbyn Britanya siyasetinde haksızlıklara karşı duruşu, ezilenlerle dayanışması, ve uzlaşmaz savaş karşıtlığı ile tanınıyor. Aynı zamanda da parlamentonun en dürüst milletvekili. 2009 milletvekili harcırah skandalı üzerine yapılan soruşturmada Corbyn’in en az harcama yapan vekil olduğu ortaya çıkmıştı. Alın size genel olarak seçmenin seveceği bir neden daha!
http://static.birgun.net/resim/haber-detay-resim/2015/09/13/isci-partisi-simdi-gercekten-sol-70904-5.jpg
Israrlı bir şekilde üniversite harçlarına karşı çıkmış olması da 2 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi seçmen için cezbedici olacaktır mutlaka. Crobyn harç politikalarına karşı çıkmıştı ve İşçi Partisi’nin harç uygulamasını getirmesinden ötürü açıkça özür diledi. Ülke genelinde konut sıkıntısı ve yüksek kiralara karşı da kontrol getireceğini söyleyen Corbyn için bir gönülleri fethetme alanı da burası.
Uluslararası politika konusunda İsrail’deki muhafazakarların sevmeyeceği ama İsrailli solcuların ve Filistinlilerin seveceği şeyler söylüyor. Bu konuların bir kısmı başını ağrıtacak cinsten ama sakin ve tane tane pozisyonunu açıklayabilen birisi. Suriye’nin ve başka yerlerin bombalanmasına karşı. Dış politika için basit bir önerisi var: herkesle konuşun, masaya oturun ve barış böyle gelecek.
AB’de kalmayı ama daha toplumcu bir AB için mücadele etmeyi savunan Corbyn’in çantasında Türkiye için de iyi sayılabilecek şeyler var. Savaşa karşı olması bunların başında geliyor. Katıldığım toplantıda bir soru üzerine de açıkça söyledi insan hakları ihlallerinin olmadığı, Aleviler, Kürtler gibi azınlıkların baskı görmediği ülkelerin AB’ye üye olmasını desteklediğini. Mesaj açık, ‘iyi olan kazansın’ diyor. Kuzey İrlanda politikası ürkütebilir: Birleşik Krallık’tan ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti’ne katılabilirler! Aman birileri örnek almaya falan kalkar; siz bu son satırları okumamış olun en iyisi.
Corbyn’e itiraz edenlerin bir kısmı da muhtemelen vergi politikasından korkuyor. Corbyn vergi kaçırmanın önüne geçeceğim diyor ki toplam vergi kaçağının 35 ila 120 milyar Sterlin arasında olduğu hesaplanıyor. Kaçıranlar için büyük maliyet! Corbyn sosyal yardımları korumayı ve artırmayı düşünürken, zenginlerden alınan vergiyi artırmayı ve bankerler yüzünden gündeme gelen yüksek bonus sorununa karşı da tavan maaş uygulaması getirilebileceğini söylüyor. Takdir edersiniz bunlar adalet duygusu olan kimsenin kolay kolay karşı çıkacağı şeyler değil.
Liderlik yarışının sonucundan bağımsız olarak, süpriz aday Corbyn üç aylık kampanyasıyla İşçi Partisi’nin sola dönmesine yol açtı. Meclisteki Corbyn karşıtı vekiller ne derse desin en azından bir süre partinin çalışanlar, işsizler, emekliler, yoksullardan yana olacağını beklemek yanlış olmaz. Bu da özetle, çoğunluk için heyecan azınlık için korku demek.

* This article was first published in BirGun: http://www.birgun.net/haber-detay/isci-partisi-ve-otesi-icin-corbyn-89329.html
** İbrahim Sirkeci Londra Regent’s Üniversitesi’nde Ulusötesi Çalışmalar ve Pazarlama Profesörü olarak görev yapmaktadır.

By Ibrahim Sirkeci

Ibrahim Sirkeci is Professor at Regent's University London and writes a weekly column for BirGun daily newspaper.

Instagram
LinkedIn
LinkedIn
Share
YouTube
YouTube
RSS
Follow by Email
%d bloggers like this: